Biograafia

img2_6

Pablo Ruiz Picasso sündis 25. oktoobril 1881. Ta oli hispaanlasest kunstnik, kes tegeles peamiselt maalikunstiga, kuid tegi ka raamatu illustratsioone, lavakujundusi ning skulptuure.

Tema isa oli kunstiteadlane ning algusaastatel ka Picasso suurim mõjutaja. Esimesed kunstialased teadmised, näiteks õlimaalide osas, pärinevad just temalt. Juba noorukina oli Picasso sünnimaa kunstielus tähelepanu äratanud, kuid vaatamata suurele kogemustepagasile ei lõpetanud ta kunagi Madridi Kunstiakadeemiat.

Juba lapsepõlvest peale meeldis Picassole suhelda inimestega, ta lausa vihkas üksindust. 23 aastaselt kolis noor kunstnik Pariisi ning tutvus suurlinna meluga. Esialgu köitis teda Pariisi Montmartre ning selle pahede- ja naudinguterohke elu. Ta oli suhetes paljude naistega: Fernande Oliveriga, Marcelle Humbert'ga, Olga Khoklovaga, Francoise Gilot'ga. Järgnesid paljud lühisuhted ja afäärid.

Picasso on muutnud 20. sajandi kunsti legendiks, tema loomingu algus avangardkunsti mudeliks. Pika elu jooksul muutis kunstnik mitmeid kordi oma tööde laadi, kuid tema suurim tähendus kunstiajaloos on 1907. aastal koos Georges Braque'iga välja töötatud nn. kubistlik meetod.

Kubismi eesmärgiks on püüe leida looduses nähtavais esemeis nende põhivorme ja struktuure. Kubistide eesmärk oli vabastada teos jutustavast sisust ja kujutada asju (muusikainstrumente, maastikuid jne) geomeetrilisena (kuup, silinder), tükeldatud pindadena või stereomeetrilisena (kujutada esemeid korraga mitmest vaatevinklist). Värvid on tuhmid ja tagasihoidlikud, siiski sünteetilist kubismi iseloomustab sageli ka suuremate geomeetriliste pindade ja erksamate ning puhtamate toonide valik.

Picasso suri 8. aprillil 1973. Tema viimased sõnad kõlasid: "Drink to me!"