CoDeSys
Siemens S7-1200 viide Siemens LOGO! viide Automatiseerimise viide Mehhatroonikaseadmete viide Pneumoautomaatika viide

Ülesanne: Sagedusmuunduriga rakenduse juhtimine

Ülesande püstitus

Joonisel on kujutatud 4 korruselise laohoone ventilatsiooni juhtimissüsteemi näide. Igal korrusel on liikumisandurid (L1_SEN, L2_SEN, L3_SEN, L4_SEN) tööliste kohaloleku tuvastamiseks. Vastav liikumissignaal saadetakse PLC-le. PLC juhib ventilatsioonisüsteemi ventilaatori kiirust läbi sagedusmuunduri ja selle õhuklappide (L1_VAL, L2_VAL, L3_VAL, L4_VAL) asnedeid igal koirrusel. Hoone esimesel korrusel on nupp (S1), mis võimaldab ventilatsioonisüsteemil töötada kauem kui tööliste tööaeg ette näeb.

Joonis
Digitaalsisendi
1 olek
Digitaalsisendi
2 olek
Ettemääratud
sagedus
0 0 Sagedus 1
0 1 Sagedus 2
1 0 Sagedus 3
1 1 Sagedus 4

Ventilaator töötab kolme kiirusega. Väikseimat kiirust kasutatakse siis, kui ühelgi korrusel pole liikumist või on ainult ühel korrusel. Keskmist kiirust kastutatakse siis kui liikumisandurid tuvastavad liikumist kahel korrusel ning suurimat kiirust siis kui tuvastatakse liikumist kolmel või neljal korrusel korraga. Kiiruse väärtused on sagedusmuundurisse etteprogrammeeritud ja neid valitakse digitaalsisendiete kaudu vastavalt tabelile. Tabelist kasutatakse sagedusi 1, 2 ja 4. Soovitatav on seada sageduse 3 väärtuseks sageduse 2 väärtus, kuigi seda juhtimisprogrammis ei kasutata. See tagab süsteemi töö ka siis, kui PLC väljundid ühendatakse sagedusmuunduri sisendite külge valesti.

Programmi koostamisel tuleb võtta arvesse et liikumisandurite signaalid on lühiajalised ja mõni kord mitme minuti jooksul ei tuvasta inimest korrusel. See võib olla tingitud sellest et inimene ei liigu või inimene asub anduri tööpiirkonnast väljapool.

Õhuklappide juhtimiseks on soovitav kasutada ka liikumisandurite signaale.

PLC-sse tuleb teha lisaprogramm tööaja arvestamiseks, mille alusel lülitatakse ventilatsiooni automaatselt sisse (hommikul enne tööpäeva) või välja (õhtul peale tööpäeva). Esimesel korrusel on käsilüliti (S1), mis võimaldab eirata ventilatsiooni väljalülitamist tööaja järg. See tähendab et ventilatsioon võib töötada ka pikemalt nt õhtul üle tööaja või ka nädalavahetusel.

Teha on vaja:

Teostada püstitatud ülesande järgi seadme juhtimine kas kontrolleri või releede baasil.

  1. Koostada pneumoskeem
  2. Koostada elektriskeem
  3. Rakendus kokku monteerida
  4. Rakendusele programm koostada
  5. Rakendusele kasutajaliides koostada
  6. Testida rakendust koos programmiga
Creative Commons Licence
"CoDeSys" is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License .